schedules and full schedule. How to watch streaming events – OA Sport

Today, Wednesday 22 June, a day full of sports awaits us. The World Swimming Championships continue in Budapest: new medals are awarded in the pool, Italy-Hungary not to be missed for the women’s water polo tournament. On the final day of the European Fencing Championships, the tennis tournaments of the week are advancing and Jannik Sinner’s debut in Eastbourne is expected.

Italy returns to the men’s volleyball league against Germany. Follow closely the time trial of the Italian cycling championships, where Filippo Ganna will look for the tricolor. You also need to follow the wrestling ranking series in Rome, the Wimbledon rankings, the archery World Cup stage and more.

Below is the full schedule, detailed schedule, all schedules of sporting events scheduled for today Wednesday, June 22, the relative schedule of TV and streaming.

SPORTS CALENDAR ON TV TODAY (WEDNESDAY, JUNE 22)

WEDNESDAY, JUNE 22:

08.00 h ESGRAMA (European Championship) – Men’s team sword, preliminary stages (live broadcast on the FIE YouTube channel)

09.00 SWIMMING – World Championships, qualifiers (live TV on RaiSport; live broadcast on Rai Play)

09.00 VOLLEY (League of Nations) – China-France (live broadcast on Volleyball World TV)

09.15 TIR CON ARC (World Cup) – Men’s / women’s team, preparation for the final (no live TV / live broadcast)

10.00 h PENTATHLON – World Cup, Finals (live broadcast on UIPM.tv)

10.00 h ARTISTIC SWIMMING – Team Free, preliminaries (live TV on RaiSport; live broadcast on Rai Play)

10.30 FIGHT – Ranking series in Rome, preliminary rounds and Greco-Roman second leg: 55 kg, 60 kg, 63 kg, 67 kg, 87 kg, 97 kg, 130 kg (live broadcast on UWW)

11.00 h TENNIS – WTA 250 Bad Homburg (live TV on Supertennis alternating with the other three tournaments of the week; streaming on supertennis.tv alternating with the other three tournaments of the week; full live broadcast on SuperTenniX)

12.00 TENNIS – Wimbledon, men’s / women’s qualifiers: second round (live broadcast only from the main court on the official Wimbledon channel). Gai-Novak (12.00), Vavassori-Menezes (12.00), Caruso-Krueger (12.00), Pilgrim-Marterer (12.00), I knew it-McHugh (second game from 12.00), Bonadio-Ymer (second game from 12.00), Pieri-Schunk (fourth game from 12.00), Stefanini-Jeanjean (fourth game from 12.00), Ferrando-Yuan (fourth game from 12.00)

12.00 h TENNIS – ATP 250 Eastbourne (live TV on Supertennis alternating with the other three tournaments of the week; streaming on supertennis.tv alternating with the other three tournaments of the week; full live broadcast on SuperTenniX). Giorgi-Muguruza (12.00)

12.00 h TENNIS – WTA 500 Eastbourne, round of 16 (live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport Tennis; live TV on Supertennis alternating with the other three tournaments of the week; live broadcast on Sky Go, Now Tv, SuperTenniX; supertennis .tv alternating with the other three tournaments of the week). Sonego-De Minaur (12.00), sinner-Paul (third game from 12.00)

12.00 h ARTISTIC SWIMMING – Free only, preliminary (live TV on RaiSport; live broadcast on Rai Play)

12.00 h ESgrima (European) – Women’s team sword, preliminary stages (live broadcast on the FIE YouTube channel)

1 p.m. TENNIS – ATP 250 Mallorca, round of 16 (live TV on Supertennis alternating with the other three tournaments of the week; streaming on supertennis.tv alternating with the other three tournaments of the week; full live broadcast on SuperTenniX)

1 p.m. ARC SHOT (World Cup) – Recurvo, qualifying round (no live / streaming TV)

1 p.m. VOLLEY (League of Nations) – Germany-Italy (live TV on Sky Sport Uno; live broadcast on Sky Go, Now Tv, Volleyball World Tv)

13.30 CYCLING (Italian Championships) – Men’s Under-23 Time Trial (no live TV or streaming provided)

14.30 CYCLING (Italian Championships) – Elite men’s time trial (synthesis on delayed television on RaiSport and delayed broadcast on Rai Play from 10.40 pm)

3 p.m. ESGRAMA (European) – Men’s team sword, final stages (Live TV on Eurosport 2; live broadcast on Eurosport Player, Discovery +, Sky Go, Now Tv, YouTube channel FIE, DAZN)

3 p.m. ESGRAMA (European) – Women’s team sword, final stages (Live TV on Eurosport 2; live broadcast on Eurosport Player, Discovery +, Sky Go, Now Tv, YouTube channel FIE, DAZN)

15.45 CYCLING (Italian Championships) – Women’s elite chronometer / under 23 (synthesis on delayed television on RaiSport and delayed broadcast on Rai Play from 10.40 pm)

16.00 h VOLLEY (League of Nations) – Brazil-Poland (live broadcast on Volleyball World TV)

6 p.m. SWIMMING – World Championships, finals and semifinals (live TV on Rai 2; live broadcast on Rai Play)

6 p.m. FIGHT – Greco-Roman final ranking series in Rome: 55 kg, 60 kg, 63 kg, 67 kg, 87 kg, 97 kg, 130 kg (live broadcast on UWW)

6 p.m. WATERPOLO FEMALE (World Cup, group stage) – Three matches: Argentina-South Africa, Australia-New Zealand, Spain-Greece (no live / streaming TV)

7 p.m. VOLLEY (League of Nations) – Serbia-USA (live broadcast on Volleyball World TV)

19.30 WATERPOLO FEMALE (World Cup, group stage) – Four matches: Brazil-Kazakhstan, Colombia-Canada, Thailand-France, USA-Netherlands (no live / streaming TV)

9 p.m. WATERPOLO FEMALE (World Cup, group stage) – Italy-Hungary (live TV on RaiSport; live broadcast on Rai Play)

Photo: LiveMedia / Jean Catuffe / DPPI – LivePhotoSport.com

Leave a Comment