schedules and program. Where to watch streaming events – OA Sport

Today, Friday 17 June, a day full of sports awaits us. An intense motorbike weekend begins with free practice for the Canadian F1 GP and the German MotoGP GP. Matteo Berrettini will challenge Tommy Paul in the quarter-finals of the Queen, Camila Giorgi is expected in the quarter-finals in Birmingham. The World Swimming Championships begin, today an artistic swimming space. A sumptuous dish for all cycling fans, who will be able to enjoy the Tour of Switzerland, the Tour of Slovenia, the Tour of Belgium, the Tour of Occitania and the Giro d’Italia Sub 23.

The World Beach Volleyball Championship continues in Rome with the quarterfinals. In Tel Aviv another day with the Europeans of rhythmic gymnastics, while in Antalya the Europeans of fencing open. Italy will face Germany in the Women’s Volleyball League of Nations. Also to follow the second round of the US Golf Open, Valentino Rossi’s free practice in Zandvoort and more.

Below is the full schedule, the detailed schedule, all the schedules of the sporting events scheduled for today Friday, June 17, the TV schedule and related streaming.

SPORTS CALENDAR ON TV TODAY

FRIDAY, JUNE 17

08.00 h Fencing (European) – Women’s individual foil, preliminary rounds (live broadcast on FIE’s Fencing YouTube channel)

09.00 WOMEN’S VOLLEY (Nations League) – China-Canada (live broadcast on Volleyball World TV)

09.00 ARTISTIC SWIMMING (World Cup) – Only technical, preliminary (live TV on RaiSport; live broadcast on Rai Play)

09.00 RHYTHMIC GYMNASTICS (European) – Senior qualifications, clubs and tape (live television on RaiSport from 11.00 to 12.35 with the Italian match; live broadcast on Rai Play in the same time slot; full live broadcast on eurovisionsports.tv/europeangymnastics/)

09.00 REM – Poznan World Cup qualifiers (no TV / live streaming)

09.00 MOTO3 – German GP, ​​free practice 1 (Live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport MotoGP; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

09.00 CANOA SLALOM – World Cup in Poznan: K1 men / women, qualifiers (live broadcast on ICF TV channel)

09.55 MOTOGP – German GP, ​​free practice 1 (Live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport MotoGP; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

10.00 h MOTORSPORT – GTWC Europe in Zandvoort, free practice 1 with Valentino Rossi (no live TV or streaming)

10.55 MOTO2 – German GP, ​​free practice 1 (Live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport MotoGP; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

11.00 TENNIS – WTA 500 Berlin, quarterfinals (live broadcast on Supertennis; live broadcast on SuperTennis, supertennis.tv)

11.00 TENNIS – WTA 125 Gaiba, quarterfinals (Live TV on Eurosport 2; live broadcast on Eurosport Player, Discovery +, Sky Go, Now Tv, DAZN)

11.00 BEACH VOLLEYBALL – World Cup, men’s / women’s quarterfinals (live TV on RaiSport and live on Rai Play from 8 pm; full live broadcast on World TV Volleyball). Menegatti / Gottardi-Bukovec / Brandie (8pm)

11.15 CYCLING – Tour of Slovenia, third stage: Zalec-Celje (live TV on Eurosport 1 from 1pm; live broadcast on Eurosport Player, Discovery +, Sky Go, Now Tv, DAZN from 1 p.m.)

11.40 CYCLING – Giro di Svizzera, sixth stage: Locarno-Moosalp (live TV on Eurosport 1 from 15.00; live broadcast on Eurosport Player, Discovery + from 14.10; live broadcast on Sky Go, Now Tv, DAZN from 15.00)

11.40 CYCLING – La Route d’Occitanie, second stage: Graulhet-Roquefort-sur-Soulzon (live broadcast on Eurosport Player, Discovery + from 13.40)

12.00 TENNIS – ATP 500 Halle, quarterfinals (live broadcast on Supertennis; live broadcast on SuperTennis, supertennis.tv)

12.00 h BILLIARDS – Billiards World Cup (live broadcast at DAZN)

12.00 TENNIS – WTA 250 Birmingham, quarterfinals (live TV on Supertennis; live broadcast on supertennis.tv, SuperTennis). Giorgi-Haddad Maia / Frech (fifth game from 12.00)

12.00 h ESgrima (European Championship) – Men’s individual saber, preliminary rounds (live broadcast on the FIE Fencing YouTube channel)

12.45 GOLF – US Open, second round (live television at Sky Sport Arena from 6 pm; live broadcast on Sky Go, Now TV from 6 pm)

12.45 CYCLING – Giro d’Italia Sub 23, sixth stage: Boves-Colle Fauniera (synthesis on TV delayed on RaiSport and streaming on Rai Play from 18.00 h)

13.00 TENNIS – ATP 500 London (Queen’s), quarterfinals (live TV on Sky Sport Tennis, Supertennis; live broadcast on Sky Go, Now Tv, supertennis.tv, SuperTennis, Tennis Tv). Caps-Paul (second game from 1 p.m.)

1 p.m. WOMEN’S VOLLEY (Nations League) – Japan-Thailand (live broadcast on Volleyball World TV)

1 p.m. ARTISTIC SWIMMING (World Cup) – Technical duo, preliminaries (live TV on RaiSport; live broadcast on Rai Play)

1 p.m. PADEL – World Padel Tour (live TV on Sky Sport Action; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

13.15 MOTO3 – German GP, ​​free practice 2 (live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport MotoGP; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

14.10 CYCLING – Tour of Belgium, third stage: Scherpenheuvel-Zichem, individual time trial (live TV on Eurosport 1 from 4.30 pm; live broadcast on Eurosport Player, Discovery + from 2.45 pm; live broadcast on Sky Go, Now Tv, DAZN from 4.30 pm)

14.10 MOTOGP – German GP, ​​free practice 2 (live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport MotoGP; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

14.15 CANOA SLALOM – Poznan World Cup: C1 men / women, qualifiers (live broadcast on ICF TV channel)

14.50 MOTORSPORT – GTWC Europe in Zandvoort, free practice 2 with Valentino Rossi (no live TV / streaming)

3 p.m. REM – World Cup in Poznan, replay (no live / streaming TV)

15.10 MOTO2 – German GP, ​​free practice 2 (live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport MotoGP; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

17.30 Fencing (European) – Women’s individual foil, finals (live broadcast on FIE’s Fencing YouTube channel)

17.30 ESgrima (European Championship) – Men’s individual saber, finals (live broadcast on Eurosport Player, Discovery +, FIE Esgrima YouTube channel)

6 p.m. BILLIARDS – Billiards World Cup (live broadcast at DAZN)

6 p.m. PARALYMPIC SWIMMING – World Championships (live television on RaiSport from 6.45 pm; live broadcast on RaiPlay from 6.45 pm)

7 p.m. DARDS – Darts World Cup (live broadcast on DAZN)

7 p.m. WOMEN’S BASKETBALL (friendly) – Italy-Slovenia (live broadcast on Italbasket’s Twitch channel)

8 p.m. WOMEN’S VOLLEYBALL (League of Nations) – Italy-Germany (live television on Sky Sport Uno; live broadcast on Sky Go, Now Tv, Volleyball World Tv)

8 p.m. F1 – Canadian GP, ​​free practice 1 (live TV on Sky Sport F1, Sky Sport 4K; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

8 p.m. FOOTBALL (Serie C Under 17, Scudetto Final) – Padova-Cesena (live TV on Sky Sport Calcio; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

20.30 BASEBALL (Serie A1, winners’ phase) – Four matches: San Marino-Grosseto, Collecchio-Turin, Nettuno-Horta di Godo, Parma-Fortitudo (no live TV / streaming)

23.00 h WOMEN’S VOLLEYBALL (League of Nations) – Serbia-Turkey (live broadcast on Volleyball World TV)

23.00 h F1 – GP Canada, free practice 2 (live TV on Sky Sport Uno, Sky Sport F1, Sky Sport 4K; live broadcast on Sky Go, Now Tv)

LIVE LIVE FROM THE EUROPEAN SCREEN FROM 8.00

LIVE LIVE FROM THE EUROPEAN RHYTHMIC GYMNASTICS FROM 9.00

Photo: Lapresse

Leave a Comment